آشنایی با شنای موزون (Synchronaized swimming)

شنا،ورزشی رقابتی است که سرعت در آن حرف اول را میزند، اما وقتی ٌ موزون ٌ در کنارش جای می گیرد آن راتبدیل به رشته ای می کند که شنا ،ژیمناستیک ، واتر پلو ، شیرجه ، حرکات هنری یا آ کروباتیک را به اجرا در می آورد.

هرفردی که این رشته ورزشی را از نزدیک می بیند قطعا” متوجه می شود که ورزشکاران این رشته قابلیت پنج رشته ورزشیِ بالارا، توامان دارا هستند.

هماهنگی حرکات با موزیک و شناگران بایکدیگر وانجام تکنیکهای شنا ، ژیمناستیک ، شیرجه وحرکات هنری وآکروباتیک باقاعده خاصِ این رشته بیانگر انعطاف پذیری ، قدرت ، سرعت در ورزش جذاب وزیبای شنای موزون است .

درنگاه اول ، یادگیری این رشته بسیار سخت ودشوار به نظر می رسد، ولی دسته بندی هایی که در آ موزش ورزش شنای موزون شده است ، حرکات را بسیار ساده و حتی در مراحل اولیه بسیار دلپذیرو آسان می سازد. ساختن اشکال متفاوت به یکباره امکان پذیر نیست .ولی با جزء جزء کردن حرکات می توان قابلیت مطلوب را در جهت نمایش فیگورِ خاص بدست آورد.

تاریخچه سینکرونایز( شنای موزون )

.

در ایران پیدایش رشته ورزشی سینکرونایز درایران ، ابتدا توسط اعظم رشیدی ( یکی از مربیان شنا) درسال 1371 به صورت غیر رسمی در شهر تهران، استخر حجاب،آغاز گردید. وی با توجه به علاقه ای که به هنر باله داشت .

با تماشای فیلم های ویدیویی مسابقات جهانی و المپیک وقت ،حرکات شناگران موزون را به صورت تقلید ی در آب انجام می داد.و همواره سعی داشت که فنون را به صورت صحیح اجرا نماید. با دیدن فیلم های شنای سینکرونایز ، حرکات را یاد می گرفت و آن را در آب اجرا می کرد.

به مرور زمان و به تدریج دراین رشته تبحر پیدا کرد. و این امر باعث گردید که علاقه و تمرینش روز به روز بیشتر شود. نمایش حرکات توسط وی در آب باعث شد که به شکل کاملا اتفاقی توجه یک بانوی آمریکایی که در استخر، شنا می کرد ودر این رشته مهارت زیادی را داشت جلب کند واین باب آشنایی آنان بود ، شناگرِ آمریکایی، به عنوان اولین مشاور شنای سینکرونایز به وی کمک شایانی کرد.واو با وضعیت های پایة این رشته تقریبا آشنا شد .

از آنجایی که شناگران از جمله کسانی هستند که بیشتر در این رشته موفق می شوندو باید به قدرت ، نرمش و تحمل ایروبیک مورد نیاز برای ارائه حرکات مشکل اشراف داشته باشند.

سینکر و نایز

سینکرونایز یا شنای موزون مخلوطی از شنا، رقص و ژیمناستیک است که در آن شناگرها بصورت انفرادی، دو، سه یا تیمی همراه با موسیقی حرکات موزونی را در آب انجام می‌دهند. شنای موزون نیازمند قدرت بسیار، استقامت، انعطاف پذیری، هنر و زمان بندی دقیق است، علاوه بر اینها شناگر نیاز به کنترل نفس در زمانیکه وارونه در زیر آب است، دارد.مجموعه گل سنگ دارای محیطی آرام و دلنشین با رزرو قبلی در خدمت علاقه مندان است.