اسپا با ماساژ چه تفاوتی دارد؟

اصلی‌ترین تفاوت اسپا و ماساژ تفاوت کاربرد و تمرکز آن‌ها است. به این صورت که در اسپا تمرکز درمان‌گر بر روی رضایت مشتری بوده و ماساژی انجام می‌شود که مشتری کامل احساس راحتی و ریلکس بودن کند. در اسپا فضا کاملا خصوصی است به عنوان مثال موزیک مورد علاقه شما پخش و حتی نوشیدنی مورد علاقه‌تان برای شما فرآهم می‌شود. پس می‌توان گفت که اسپا ماساژی لوکس برای افرادی است که می‌خواهند از روزمرگی خود خارج شوند.

بر خلاف این گفته‌ها در ماساژ درمانی هدف بهبود و درمان بیماری‌های مختلف است. در ماساژ درمانی نتایج کاملا قابل اندازه‌گیری خواهد بود و نوع ماساژ نیز بر اساس نوع بیماری و درد انتخاب می‌گردد و اصلا نظر مشتری قابل دخالت نیست. ماساژ درمانی به نوعی دارویی است که دکترها تجویز می‌کنند. نوع و تعداد جلسات بر اساس نوشته پزشک متخصص انجام می‌پذیرد.تمرکز اصلی اسپا احساس راحتی و کاهش استرس مشتری است اما در ماساژ تمرکز در بهبود مشکل می‌باشد.

  • ماساژی که در اسپا انجام می‌پذیر کاملا بی‌خطر است چرا که در آن انجام حرکات خطرناک برای عضلات ممنوع است، فقط حرکاتی مجاز هستند که باعث آرامش شوند. معمولا ماساژ سوئدی در اسپا انجام می‌پذیرد. ولی در ماساژ درمانی امکان آسیب دیدگی نیز وجود دارد؛ زیرا که مالش‌های با فشار بالا نیز دخیل است.

  • درمان‌گر که در ماساژ اسپا، آن را خواهید دید تخصص آنچنانی ندارد و فقط دوره‌های خاص ماساژ را گزرانیده است چرا که این نوع ماساژ با حرکات پرخطر همراه نیست. ولی ماساژوری که برای ماساژ درمانی دوره دیده است کاملا متخصص خواهد بود و با انواع ماساژ‌ها آشنا است. حتی در دوره‌های مخصوص این درمانگر‌ها روش‌های مواجهه با خطرات نیز مورد بررسی قرار گرفته و آموزش‌های لازم داده می‌شود.

    در اروپا تقریبا باید ۲ سال در دانشگاه آموزش دید تا بتوان مجوز ماساژ درمانی دریافت کرد. دوره‌های ماساژ درمانی کاملا عملی است و زمانی نیز برای کارآموزی وجود دارد.

  • هزینه یک دوره ماساژ درمانی و ماساژ اسپا کاملا متفاوت است. ماساژ اسپا به عنوان یک ماساژ لوکس شناخته می‌شود و هزینه جلسات آن بسیار بالا می‌باشد. در مقابل هزینه ماساژ درمانی در بسیاری از کشورها شامل بیمه درمانی می‌شود و دولت هزینه آن را پرداخت می‌کند. البته اگر بیمه نباشد هزینه ماساژ درمانی حتی از اسپا نیز بیشتر خواهد بود.