آموزش شنا

اموزش شنا کودکان از نوزادی تا بزرگسال

استخرهای شنای مادر و کودک مدت هاست برای جلب مشتری بیشتر در برخی خانه های کودک یا مهدکودک ها تبلیغ می شوند ولی این کار اما و اگرهایی دارد که مادران باید قبل از ثبت نام فرزندانشان در این کلاس ها بدانند.

ورزش شنا چه فوایدی برای کودکان دارد؟

شنا، ورزش بسیار مفیدی برای کودکان است. علاوه بر اینکه آمادگی قلبی- عروقی آنها را بالا می برد. به کودکان کوچک تر کمک می کند که بتوانند تعادلشان را حفظ کنند. راه رفتن در آب باعث تقویت عضلات پاها می شود. از سوی دیگر، شنا حس اعتماد به نفس و استقلال به کودکان می دهد؛ به نحوی که می توانند به توانایی های خود اکتفا کنند.

شنا و بازی در آب می تواند ذهن کودک را نیز باز کند. شادی و تفریح را برایش به ارمغان آورد و از همه مهم تر اینکه اشتهای کودک را افزایش دهد. بنابراین شنا هم فواید جسمی دارد، هم فواید روانی.

نحوه شروع آموزش شنا به کودک

گام اول- زیر بغل کودک را گرفته و به آرامی همراه با او در آب را بروید تا احساس راحتی و آرامش را در محیطی آبی تجربه کند. به او لبخند بزنید و با او صحبت کنید تا نشان دهید این محیط جدید جالب و سرگرم کننده است.

گام دوم- کودک را محکم بگیرید و بگویید با پاهایش ضربه بزند سپس او را در سمتی از استخر نگه دارید تا بتوانید پاهایش را هدایت کنید. سپس این کار را با دستتان انجام دهید و زیر بغل کودک را بگیرید تا حرکت روی آب را احساس کند. در مورد کودکان بزرگ تر از kickboard (تخته شنا) استفاده کنید.

گام سوم- حباب های موجود در آب را بترکانید تا همان طور که در آب لگد می زند کودک عادت کند صورتش را در آب قرار دهد. بتدریج او را به نگه داشتن نفسش در آب تمرین دهید. او را در زیر آب همراهی کرده در زیر آب با او بازی کنید تا بتواند چشم هایش را باز نگه دارد.

گام چهارم- اطراف کمر و قفسه سینه کودک را بگیرید و سپس از او بخواهید با دست و بازو.در آب ضربه بزند. این حرکت را خودتان نشان دهید و سپس دستان کودک را هدایت کنید. سپس به او اجازه دهید به تنهایی این کار را انجام دهد و شما هم او را حمایت کنید. او را نگه دارید و او ضربه بزند.

گام پنجم- اجازه دهید کودک فاصله ای را از دیوار تا شما شنا کند.از فاصله های کم شروع کنید، فاصله ای که حدودا کودک با یک پرش به شما برسد. بتدریج فواصل را بیشتر کنید.

گام ششم- به او نشان دهید که چطور با چرخش و بالا آوردن سرش نفس بکشد تا وقتی از شما دور می شود بتواند جانش را نجات دهد.

آموزش شنا کودک

توصیه های ایمنی
اولین توصیه آن است که به هیچ وجه کودک را در آب حتی آب های کم عمق یا وان کودک و… تنها نگذارید زیرا ظرف 30 ثانیه کودک با فرو رفتن در آب غرق خواهدشد. دوم اینکه هنگام بازی با کودک نباید سرش را وارد آب کند و در کل بهتر است سر کودک با آب تماس نداشته باشد زیرا ممکن است ذرات شیمیایی، کلر یا آلودگی های احتمالی موجود در آب وارد دستگاه تنفسی و گوارشی کودک شوند و مشکل هایی را برای به وجود بیاورند. همچنین چون کودکان شیرخوار نمی توانند ادرار و مدفوع خود را کنترل کنند حتما باید پوشک مخصوص شنا داشته باشند تا در صورتی که ادرار یا مدفوع کردند، آب آلوده نشود و سلامت خود و سایر کودکان به خطر نیفتد.